Canlı Destek Aç-Kapat

Sperm Azlığının Sebepleri

Sperm Azlığının Sebepleri

Sperm Azlığının Sebepleri

Erkeklerin cinsel ilişkileri sonrasında döllenmeyi sağlayamayıp çocuk sahibi olamamasının nedenleri arasında yer alan sperm azlığının sebepleri için pek çok şey gösterilebilir. Tedavisi olan sperm azlığı bir hastalık değildir.

Erkekler tarafından büyük bir sorun haline getirilen sperm azlığının sebepleri genetik ya da psikolojik olabilir. Düşük sperm konsantrasyonu, bozuk sperm şekli ve hareketi, genetik etki, testesteron eksikliği, sperm yokluğu, enfeksiyon gibi nedenler sperm azlığına neden olabilmektedir. Bitkisel ve tıbbi olarak iki farklı yoldan tedavi edilebilen ve verimli sonuçlar elde edilebilen sperm azlığının sebepleri duygusal çöküntüler, aşırı alkol ve sigara kullanımından da kaynaklanabilmektedir.

Sperm azlığı sorununda çocuk sahibi olabilme açısından erken teşhis önemlidir. Sperm azlığının vücutta dışarıdan ya da içerden herhangi bir belirtisi bulunmamaktadır. Bu nedenle kişi kendisi sperm azlığı sorununun olduğunun farkına varamaz. Dışarıdan belli olmayan ya da vücut içerisinde herhangi bir etki yaratmayan sperm azlığı doktor muayenesine giderek spermiogram testi sonucunda teşhis edilebilmektedir. Yapılan spermiogram testi sayesinde spermin kalitesi, hareketliliği ve sayısı belirlenebilmektedir.

Kategori: Genel admin tarafından Şubat 15 tarihinde eklendi.