Canlı Destek Aç-Kapat

Sperm Azlığının Nedenleri

Sperm Azlığının Nedenleri

Sperm Azlığının Nedenleri

Erkekler tarafından büyük bir sorun haline getirilen sperm azlığının nedenleri için birden fazla sebep gösterilebilir. Bozuk sperm şekli ve hareketleri, testosteron eksikliği, yetersiz beslenme, enfeksiyonlar, duygusal stres, obezite, sperm yokluğu, çevresel etkiler, aşırı alkol kullanımı, genetik etkiler gibi sebepler bunlardan sadece birkaçıdır. Sperm azlığı tedavisi olan bir sorundur.

Sperm azlığının teşhis edilebilmesi için sperm sayısını ve kalitesini belirlemeye yönelik spermiogram adı verilen testin yaptırılması gerekmektedir. Test sonuçları sonrasında sperm sayısının az ya sperm kalitesinin düşük olduğu ortaya çıktığında tıbbi ya da bitkisel olarak iki çeşit tedavi türü uygulanabilmektedir. İlk önce sperm azlığının nedenleri öğrenilerek ona göre bir tedavi süreci geliştirilebilir.

Sperm azlığında tıbbi tedavi, spermin iğne yardımıyla testis kanallardan ya da testis içinden alınarak bir de direk ameliyat ile testisten alınarak yapılmaktadır. Bitkisel tedavi de ise içeriğinde sperm sayısının artmasına yardımcı olabilecek maddeleri barındıran yiyecekleri belli bir planda tüketerek yapılabilir. Anason, zencefil, çakşır otu, keçiboynuzu, ginseng gibi besinler sperm sayısının artmasını sağlayabilenlerden birkaçıdır.

Kategori: Genel admin tarafından Şubat 15 tarihinde eklendi.