Canlı Destek Aç-Kapat

Sperm Azlığının Belirtileri

Sperm Azlığının Belirtileri

Sperm Azlığının Belirtileri

Erkeklerde görülen sperm azlığının belirtileri bir hastalık gibi gözle görülür şekilde ortaya çıkmaz. Sperm azlığı erkeğin kısırlık nedeniyle doktora başvurduğunda tespit edilen bir sorundur. Dolayısıyla sperm azlığının belirtileri olarak belirgin ve kişinin kendisinin farkına varabileceği şekilde belirtiler görülmemektedir.

Sperm azlığının tespiti ilk önce doktor tarafından yapılan muayene ve sipermiogram ile yapılan sperm sayısının ölçümü sonucunda yapılmaktadır. Spermiogram testinin sonuçlarının değerlendirilmesi sperm sayısını, hareketliliğini ve spermin döllenme kabiliyeti hakkında bilgiler vermektedir. Sperm azlığının tedavisinin yapılabilmesi ve olumlu sonuçlar alınabilmesi için erken teşhis önemlidir.

Erkekte sperm azlığına hormonsal sorunlar, kullanılan ilaçlar, genetik-alevi nedenler, duygusal buhranlar, çevresel faktörler, kimyasal etkenler gibi birçok faktör sebep olabilmektedir. Cinsel ilişkisinde çocuk sahibi olamayan erkeklerin birçoğu, sperm azlığının belirtileri anlaşılmadığı için kısır olduklarını düşünerek doktora gitmeleri sonucunda aslında kısırlık değil sperm azlığı nedeniyle çocuk sahibi olamadıklarını öğreniyorlar. Sperm azlığı bir hastalık olarak kabul edilmeyen bir sorundur. Hem tıbbi hem de bitkisel olarak tedavisi mevcut olan ve tedavileri verimli sonuçlar veren bir durumdur.

Kategori: Genel admin tarafından Şubat 15 tarihinde eklendi.