Canlı Destek Aç-Kapat

Sperm Azlığı Nedir

Sperm Azlığı Nedir

Sperm Azlığı Nedir

Erkeklerin karşı karşıya kaldığı sperm azlığı, testislerdeki meni üretiminde sperm sayısının az olması ya da menide olan spermlerin değerlerinin düşük olmasıdır. Birçok erkek sperm azlığı sorununu bilmiyor. Bu nedenle çiftlerin doktora çocukları olmaması sebebiyle başvurduğunda öğreniyor ve bu konu hakkında bilgi sahibi olmadığından doğal olarak “Sperm azlığı nedir?” Sorusunu yöneltiyorlar.

Sperm azlığı ya da spermin olmaması bir hastalık değildir. Günümüzde tedavisi tıbbi ve bitkisel olarak iki türlü yapılabilmektedir. Fakat erken teşhis önemlidir. Sperm azlığı erkeğin vücudunda içten ya da dıştan fark edebileceği bir durum olmadığından sadece doktor muayenesinden sonra teşhis konulabilmektedir.

Sperm azlığı doktorun yaptığı spermiogram testi sonucunda çıkan analizlere göre belirlenmektedir. Spermiogram testi sperm sayısını, kalitesini ve hareketliliğini rapor edebilen bir testtir. Doktorlar spermiogram testi sonucuna göre sperm azlığı teşhisi koyup, ona göre tedavi yolu izlemekte ve hastanın “Sperm azlığı nedir?” sorusuna cevap verebilmektedir. Sperm azlığı sadece sperm sayısının az olması değil, sperm kalitesinin düşük olmasına da denilebilir. Çünkü sperm sayısının az olması ya da kalitesinin düşük olması çiftlerin çocuk sahibi olmasına engel teşkil etmektedir.

Kategori: Genel admin tarafından Şubat 15 tarihinde eklendi.