Canlı Destek Aç-Kapat

Sperm Azlığı Nasıl Anlaşılır

Sperm Azlığı Nasıl Anlaşılır

Sperm Azlığı Nasıl Anlaşılır

Cinsel birliktelikler sonucu çiftler, döllenmeyi sağlayan spermler sayesinde çocuk sahibi olabilmektedir. Çocuk sahibi olabilmek ve döllenmeyi sağlayabilmek için yeterli sperm sayısının olması gerekmektedir. Sperm sayısının azlığı yani yeterli sayıda olmaması nedeniyle döllenme sağlanamayabilir. Peki, bu sperm azlığı nasıl anlaşılır? diye soracak olursak.

Erkeklerde rastlanılan sperm azlığı durumu kişinin vücudunda dıştan ya da içten herhangi bir etki yaratmaz. Sperm azlığı sorunu bireyin kendinin teşhis edebileceği bir durum değildir. Bu nedenle birçok erkek belli bir süre cinsel birliktelik sonrasında çocuk sahibi olamayınca kısır olduğunu düşünerek doktora başvurur. Sperm azlığı nedeniyle çocuğu olmadığını öğrenince, Sperm azlığı nasıl anlaşılır? Sperm azlığı tedavisi nasıl yapılır? Sorularına yanıt aramaya başlar.

Sperm azlığı tek bir şekilde tespit edilebilir. Spermiogram adı verilen sperm sayısını, kalitesini ve hareketliliğini ölçülebilen test sayesinde sperm azlığı teşhisi konularak tedavi yöntemi belirlenebilir. Sperm azlığının tıbbi ve bitkisel olarak iki çeşit tedavisi bulunmaktadır. Tıbbi tedavi de iğne yardımıyla testis kanallardan ya da ameliyat ile direk testislerden sperm alımı yapılarak aktarım sağlanır ve tedavi edilir. Bitkisel tedavi de ise sperm sayısını arttırmayı sağlayan bitkisel özlerin tüketimine özen gösterilip, düzenli şekilde yenmesi durumunda iyileşme sağlanabilir.

Kategori: Genel admin tarafından Şubat 15 tarihinde eklendi.