Canlı Destek Aç-Kapat

Kısırlık Tedavisi

Kısırlık Tedavisi

Kısırlık Tedavisi

Bir yıl boyunca kadın ve erkeğin hiçbir doğum kontrol ürünü kullanmaksızın cinsel ilişkiye girdiği halde çocuk sahibi olamamasına kısırlık yani infertelite denir. Çeşitli sağlık nedenleriyle meydana gelen kısırlık günümüzde korkulacak bir sorun olmaktan çıkmıştır. Uzmanlar çeşitli kısırlık tedavisi geliştirmişlerdir.

Kısırlık, kadınlarda yumurtlamada ortaya çıkan bozukluklar, rahimden kaynaklı sorunlar ya da alerjik nedenler kaynaklı olarak karşılaşılabilecek bir durumdur. Kısırlık tedavisi için birçok tedavisi yöntemi bulunmuştur, fakat erken teşhis önemlidir. Erken teşhis kısırlık tedavisi için %90 a kadar olumlu sonuçlar sağlayabilmektedir. Kısır olduğundan şüphelenen çiftler bir jinekologa giderek rahim filmi çektirmesi ve sperm analizi yaptırması gerekmektedir. Yapılan analizler sonucunda kısırlığa neden olan sorun için kendilerine uygun olan tedavi alternatiflerinden seçim yapabilirler. Kısırlık tedavisi için yapılan yöntemler, çiftlerin doğurganlığını önleyen faktörlere göre değişkenlik göstermektedir.

Tedavi için başlangıç olarak yaşam tarzlarında değişiklik yapılabilir. Doğurganlığın azalmasını sağlayan alkol ve sigaradan uzak durmakla başlanabilir. Düzenli ve dengeli beslenilerek cinsel performans arttırılabilir. Sonrasında erkek veya kadın için uygun görülen doğurganlığın artmasına yardımcı olan ilaçlar kullanılabilir.

Kategori: Genel admin tarafından Şubat 15 tarihinde eklendi.