Canlı Destek Aç-Kapat

Kadınlarda Cinsel İstek Arttırıcı Besinler

Kadınlarda Cinsel İstek Arttırıcı Besinler

Kadınlarda Cinsel İstek

Kadınlarda cinsel istek arttıran afrodizyak özellikli besinler arasında en çok tüketilen besinlerin muz, çilek, çikolata, fındık ve magnezyum deposu olan muz hem strese karşı çok etkili hem de mutluluk hormonu endorfinden zengin. Alınması gereken muz miktarı ise çikita olmamak kaydıyla günde bir orta boy. Kilo problemi olmayanlar ceviz, bal veya pekmez eşliğinde muz afrodizyak etkisi yaratabilmektedir. Güçlü bir C vitamini deposu olan çilek ise cinselliği arttırıcı etkisi yanında antiaging etkisi ile de dikkat çekiyor. E vitamini içeriği cinsel organlara giden kan dolaşımını ve kadınlarda cinsel istek hissiyatını arttırıyor, Mutluluk hormonlarının salgılanmasında da etkili olan çilek cinsel hayata ve ruhsal duruma yön vermede başarılı bir gıdadır. Cinsel hayatta çileğin etkileri görülebilmesi için günlük tüketilmesi gereken miktar ise 10 adet orta boy çilek” diyor.

Kadınlarda Cinsel İstek Arttırıcı en Önemli Mineraller Magnezyum ve Fosfor ''4-5 parça bitter çikolatayı benmari usulü eritip, çileklere batırarak sevgilinizle paylaşabilir. Bu eşsiz tadın yarattığı keyifle mutluluğunuzu artırabilirsiniz'' Beril diyen Yiğit, Magnezyum, fosfor ve kafein içeren ve önemli afrodizyaklardan biri olan çikolatanın fazla tüketilmemesini öneriyor: “İçerisindeki magnezyum ve fosfor cinselliğe yardımcı olur ancak çikolatanın fazlasından sakınılmalı, koyu renkli kakao içeriği yüksek olanlar tercih edilmeli. 2 parça bitter çikolata makul ölçüdür fazlası kan şekerinizi yükseltip uyku hali yaratabilir.

Fındık, ceviz ve badem Omega 3 yağ asit içeriği ile Kadınlarda cinsel istek arttırıcı en önemli kuruyemişler arasında sayılıyor. Ancak yağlı tohum olan bu yemişlerin yüksek kalorilerinden dolayı günde en fazla 10 adet tüketilmesi tavsiye ediliyor. Afrodizyak besinlerin günlük beslenme programında yer alması gereken miktarlarını,10 adet çilek, 1orta boy muz, 3 tane incir, 1 adet tüysüz şeftali, yarım nar, 5 parça bitter çikolata, 4 küçük boy istiridye, bir tatlı kaşığı havyar, 5 adet taze kuşkonmaz, bir porsiyon domatesle sotelenmiş mantar, 3 büyük boy domates veya 8 tane çeri domates, 3 tane kereviz olarak özetleyen Yiğit, bu sebzelerin sinerjistik etkilerinden dolayı beraber tüketilmesini öneriyor.

Kategori: Genel admin tarafından Şubat 15 tarihinde eklendi.